Wymogi regulatora przy opiniowaniu wieloletnich planów
16.09.2022 / Łukasz Ciszewski
Zgodnie z art. 21 ust. 4a u.z.z.w., który został do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków dodany ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do zaopiniowania dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który przedstawia opinię w zakresie jego zgodności z KPOŚK, a także w zakresie wpływu planu na wysokość taryf. Opinia powinna być wydana w terminie 14 dni od dnia otrzymania planu przez organ regulacyjny. Przepis wszedł w życie 9 sierpnia 2022 r.
Bardzo ogólnikowy charakter przywołanej normy budzi spore wątpliwości co do zasad opiniowania planu przez organ regulacyjny, zwłaszcza w zakresie jego wpływu na wysokość taryf. Brak jest również normatywnie określonych informacji, czy dokumentów, które winny być przez organ wykonawczy gminy przedkładane organowi regulacyjnemu, w celu umożliwienia mu zweryfikowania planu i jego zaopiniowania.
Na przestrzeni kilku tygodni obowiązywania przedmiotowej normy ukształtowała się jednak pewna ujednolicona praktyka organów regulacyjnych, które wzywają organy wykonawcze gmin do przedłożenia w toku opiniowania planu konkretnych informacji dotyczących tak samych środków trwałych objętych planem oraz kosztów z tytułu ich amortyzacji, jak również warunków prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwo (jego niezbędnych przychodów i wielkości sprzedaży). Do tego w wezwaniach dodawane są pytania dotyczące zindywidualizowanych uwarunkowań realizacji na terenie poszczególnych gmin inwestycji służących wykonaniu KPOŚK.
Poniżej prezentujemy przykładowe wezwanie, sugerując przekazywanie przez gminy przedmiotowych danych organowi regulacyjnemu już wraz projektem planu. Pozwoli to spokojnie przygotować wymagane dane, co i tak przecież będzie zadaniem przedsiębiorstwa, zamiast czynić to w pośpiechu, w wyznaczanym przez organ krótkim 7-dniowym terminie, a po wtóre pozwoli przyspieszyć całe postępowanie w zakresie zaopiniowania planu.
Kategorie: inwestycje, taryfy
14.08.2024
Skrócenie taryf: WSA kwestionuje koncepcję Wód Polskich
taryfy
14.06.2024
Taryfy: odprowadzanie deszczówki a koszty taryfowe
orzecznictwo, taryfy
12.06.2024
Taryfy: NSA rozstrzyga, ale wątpliwości nie ubywa
orzecznictwo, taryfy
09.05.2024
Zamrożenie cen energii elektrycznej w drugiej połowie 2024 r.
legislacja, taryfy, zamówienia publiczne
23.04.2024
Zatwierdzanie taryf w gminach już niebawem?
legislacja, samorząd, taryfy