Numer rejestrowy BDO – kto, kiedy i gdzie musi go umieszczać?
21.07.2020
Pomimo dość jasnych i jednoznacznych przepisów ustawy o odpadach w tym zakresie, jak bumerang wracają pytania dotyczące konieczności umieszczania przez przedsiębiorców numeru rejestrowego BDO na różnego rodzaju dokumentach związanych z działalnością gospodarczą danego podmiotu.
O tym, jakie podmioty zobligowane są do umieszczania numeru rejestrowego na dokumentach stanowi przepis art. 63 ustawy o odpadach:
„Podmiot, o którym mowa w art. 57 ust. 1, jest obowiązany umieszczać numer rejestrowy na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością.”
W sposób literalnie jednoznaczny odsyła on do katalogu podmiotów wymienionych w przepisie art. 57 ust. 1 ustawy o odpadach. Oznacza to, że wyłącznie podmioty wskazane w tym przepisie zobligowane są do umieszczania numeru rejestrowego BDO, Są nimi:
- wprowadzający sprzęt i autoryzowani przedstawiciele (w rozumieniu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym);
- wprowadzający baterie lub akumulatory (w rozumieniu ustawy o bateriach i akumulatorach);
- wprowadzający pojazdy (w rozumieniu ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji);
- producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań (w rozumieniu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi);
- wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach (w rozumieniu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi);
- wprowadzający na terytorium kraju opony (w rozumieniu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej);
- wprowadzający na terytorium kraju oleje smarowe (w rozumieniu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej).
Pozostałe podmioty mogą, lecz nie muszą umieszczać numeru rejestrowego BDO na dokumentach.
Kolejnym pytaniem pojawiającym się w analizowanym zakresie, stanowiącym pewnego rodzaju przedłużenie powyższego problemu, jest pytanie, gdzie (na jakich dokumentach) należy umieszczać wspomniany numer rejestrowy?
W tym zakresie pierwszą wskazówką jest sam przepis art. 63 ustawy o odpadach wyrażający ten obowiązek. Stanowi on bowiem, że numer rejestrowy umieszcza się na dokumentach „sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością”. Należy to odczytywać w ten sposób, że wspomniany numer umieszczamy tylko na tych dokumentach, które sporządzamy (wytwarzamy) w związku z działalnością, która obliguje nas do umieszczania tego numeru.
Przykładowo, jeżeli jesteśmy podmiotem wprowadzającym baterie lub akumulatory, to numer rejestrowy BDO umieszczamy wyłącznie na tych dokumentach, które odnoszą się do działalności w zakresie wprowadzania baterii lub akumulatorów. Jeżeli natomiast jesteśmy wprowadzającym na terytorium kraju produkty w opakowaniach, to – analogicznie, jak w pierwszym przykładzie – numer rejestrowy umieszczamy wyłącznie na dokumentach związanych z działalnością w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach.
Na jakich przykładowych dokumentach musi znaleźć się ten numer, a na jakich tego numeru nie musimy umieszczać? W tym zakresie przykładowy katalog dokumentów przedstawiono na stronach internetowych Rejestru BDO (https://bdo.mos.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi).
I tak, numer rejestrowy należy umieszczać na dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów i odpadów, na przykład:
- faktury VAT
- paragony fiskalne
- umowy sprzedaży.
Numeru rejestrowego nie trzeba natomiast umieszczać np. na takich dokumentach, jak:
- dokumenty kadrowe i związane z bieżącą obsługą administracyjną i funkcjonowaniem biura przedsiębiorcy
- dokumenty przekazywane do urzędu skarbowego
- pozostałe dokumenty niezwiązane bezpośrednio z działalnością objętą wpisem do Rejestru BDO.
Kategorie: odpady, samorząd, spółki komunalne
02.01.2025
Nowy obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych
legislacja, odpady
19.12.2024
Doręczenia elektroniczne w spółkach komunalnych od 1 stycznia 2025 r. w pytaniach i odpowiedziach
prawo administracyjne, spółki komunalne
17.12.2024
SZKOLENIA: akademia menadżera wod-kan
spółki komunalne, szkolenia
05.12.2024
SZKOLENIE ONLINE: Doręczenia elektroniczne w spółkach komunalnych od 1 stycznia 2025 r.
spółki komunalne, szkolenia
08.10.2024
Zamrożenie podstawy wymiaru a waloryzacja wynagrodzeń członków organów spółek komunalnych – zmiana stanowiska NIKu?
spółki komunalne
21.05.2024
Aport do gminnej spółki wodociągowej bez VAT?
podatki, samorząd